English עברית
גודל גופן: א א א

לקחת אחריות על המחלה שלך

 

קובץ עצות והכוונה להתנהלות נכונה מול הגורמים הרפואיים עבור חולים במחלות קשות ובני משפחותיהם

מאת:
שירה כלפון – אחראית על קשרי קהילה וסיוע בהגשה לוועדות חריגים בקופות החולים ומשרד הבריאות ואלי סרברניק – מנהל בית המרקחת המורשה ורוקח אחראי.

לא להתבייש במחלה

עם גילוי המחלה בוחרים החולים פעמים רבות לנסות ולחסוך ליקיריהם את הדאגות הקשורות לטיפול. יש כאלו שמתביישים במחלה, יש הורים שמפחדים "להכביד" על ילדיהם וההפך. הם מאמינים שהם יכולים להסתדר לבד. עצתי היא שלמרות הקושי יש לחלוק ולהיעזר בסביבה הקרובה.

על הסביבה הקרובה להתארגן לחלוקת תפקידים שכל מטרתה לחסוך מהחולה את התמודדות עם כל הקשיים הבירוקרטים, לעזור לו בהשגת מידע וקבלת החלטות ולאפשר לו להתמקד בתהליך הטיפול.

קבלת החלטות שקולה

למרות הלחץ לקבלת טיפול דחוף מומלץ להתעכב ולבצע סקר לבחירת המומחים הרפואיים הרלוונטיים ומרכזי הטיפול השונים שילוו את החולה לאורך הטיפול במחלה. ניתן להתייעץ עם הרופא המשפחה, עם סוכן הביטוח במידה ויש כזה, בעמותות התמיכה השונות, בפורומים השונים ועוד.

בחירת הרופאים המטפלים

בחירת הרופא המטפל היא קריטית. חשוב מאוד שבנוסף לרקורד המקצועי של המומחה המטפל, המטופל והנלווים לפגישות יחושו ביטחון להציג את ההיסטוריה הרפואית, לשאול את כל השאלות הרלוונטיות ולקבל תשובות סבלניות ברורות ומנומקות בכתב ובעל פה. רופא שיהיה נגיש לייעוץ באופן ישיר או באמצעות משרדו גם מחוץ למועד הביקור.
בחירת מומחה רפואי מלווה לייעוץ במצבים בהם נדרשות החלטות על טיב המשך הטיפול.
הרופאים – המטפל הראשי והיועץ צריכים להיות ממוסדות רפואיים שונים ורצוי שלפחות אחד מהם לא יועסק ע"י קופת החולים המבטחת.

מכתבי סיכום מחלה והמלצות רופא

מכתבי סיכום המחלה והמלצות הרופא צריכים להיות ברורים לכם ולכל גורם מקצועי אחרלכן הם רצוי שהם יהיו מוקלדים או לפחות קריאים, חותמת פרטי הרופא וההתקשרות עמו צריכה להיות ברורה.

תיעוד החומר הרפואי

עמדו על זכותכם לקבל כל חומר רפואי רלוונטי הנוגע לטיפול. הכינו תיקיית מסמכים רפואיים הכולל סיכומי מחלה, בדיקות מעבדה, פיענוח בדיקות הדמיה, קבלות, מרשמים. בקשו את הדיסקים של בדיקות ההדמיה (C.T אוM.R.I יתכן שידרשו תשלום).

תיעוד החומר צריך להיות על פי תאריכים. רצוי לסרוק את המסמכים ולשלוח לעצמכם במייל בחלק מאתרי קופות החולים ניתן להיכנס למרחב האישי להזין בו מסמכים רפואיים. כך תוכלו להיות מוכנים לכל פגישת ייעוץ.

הטיפול הרפואי המומלץ

לפני קבלת הטיפול יש לקרוא את העלון לצרכן. לעיתים קיימת בעיה רפואית ששכחתם לדווח לרופא שהתרופה עלולה להשפיע עליה. המטופל צריך להיות ער לתופעות הלוואי של הטיפול על מנת לדווח לרופא אם יש תופעה חריגה. בפעמים בהן הטיפול ניתן במסגרת אשפוז יום בביה"ח יש לחפש מקורות מידע על התרופה.

כשהטיפול המומץ לא בסל הבריאות

אלו המקרים בהם פונים אלינו החולה או קרוביו, אובדי עצות. טווח הסיוע שלנו כולל יצירת קרן תרומה אישית, ניפוק התרופה אם היא מצויה בידנו או באמצעות שיתוף פעולה עם החברה המשווקת וסיוע בהליך של מיצוי הזכויות מול קופת החולים ומשרד הבריאות.

מומלץ תמיד לבדוק באתר המידע של משרד הבריאות "כל הבריאות" האם באמת נכונה טענת הקופה שהטיפול המומלץ "לא בסל".

כיצד יש לקיים הליך מיצוי זכויות

לצורך בדיקת מיצוי זכויות לבד או בעזרתנו יש להצטייד במספר דברים:

  • מכתב סיכום מחלה המפרט את השתלשלות המחלה, הטיפולים הקודמים וההמלצה לתרופה. בהמלצה צריך הרופא להסביר מדוע טיפולים אחרים שקיימים בסל לא מתאימים למטופל. במידה ולא קיים טיפול חלופי הרופא צריך לפרט על סמך מה התקבלה ההחלטה:
    האם הטיפול רשום במשרד הבריאות למחלה או רשום במשרדי בריאות מקבילים בארה"ב או באירופה, במידה וההמלצה נסמכת על מחקרים בלבד בקשו מהרופא העתק של המחקרים.
  • במידה והטיפול לא רשום בארץ הצטיידו בטופס 29 ג' שיינתן לכם על ידי הרופא.
  • במידה וכבר התחלתם את הטיפול הרפואי וקיימת עצירה או הטבה המכתב צריך לפרט את מדדי השינוי בבדיקות ובהרגשה הכללית של המטופל.
  • תוצאות בדיקות דם ואבחוני הדמיה.
  • פרטי ההתקשרות עם הרופא

הליך מיצוי זכויות מתקיים מול הקופה באמצעות פניות הציבור או רופא המשפחה, נציבות קבילות הציבור לחוק ביטוח בריאות ממלכתי, חברת הביטוח ולעיתים גם יש צורך בהתערבות משפטית.

גם כשידוע שהתרופה לא בסל יש להגיש לקופה בקשה להשתתפות. אתם זכאים לערער על הסירוב מול וועדת חריגים.

יש לעשות את כל המאמצים על מנת להתחיל את הטיפול באמצעותנו או באמצעות מימון ראשוני ועם הוכחת יעילות הטיפול לחזור ולערער. יש להתעקש על קבלת תשובות סירוב כתובות ומנומקות.

אנחנו כאן לרשותכם (:

 

לצורך כך יש למלא ולשלוח לפקס 03-5777656 או למייל: shira@haverim.org.il

 

 

 

 

 

 

הרשמה לניוזלטר

פייסבוק