English עברית
גודל גופן: א א א

"מעגלים" פרוייקט אקדמי משותף

לאוניברסיטת תל-אביב ועמותת "חברים"

  

לוגו מעגלים עם רקע תכלתפרוייקט "מעגלים" מתבסס על  שיתוף פעולה ייחודי עמותת "חברים" לבין לבין החוג לריפוי בעיסוק והמדור למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים באוניברסיטת ת"א,

 

"מעגלים" הנו קורס בחירה אקדמי בו סטודנטים מהחוג לריפוי בעיסוק משתלבים בפעילות חברתית בקהילה בהיקף פעילות של 4 שעות שבועיות, סה"כ 120 שעות כולל הדרכה, לאורך כל שנת הלימודים. ייחודו של הקורס, שהוא מקנה ניקוד אקדמי בהיקף של 4 ש"ס.

  

מבנה הקורס שונה במהותו מקורס מקובל באוניברסיטה. הסטודנט מתנדב לפעילות של סיוע וחונכות לאוכלוסיות שונות בקהילה. כל סטודנט מלווה במהלך השנה אדם בקהילה הזקוק לתמיכה ו/או משתלב בעבודה בארגון הפועל לקידום וסיוע אוכלוסיות מיוחדות. בתום שנת הלימודים מתבקש הסטודנט להגיש פרוייקט סיום בנושא "ריפוי בעיסוק בקונטקסט חברתי".

  
הקורס מלווה לכל אורכו בהדרכה מקצועית קבוצתית ע"י מרפאה בעיסוק מטעם החוג ומנחה מטעם המדור למעורבות חברתית.

  

המדור למעורבות חברתית בדקאנט הסטודנטים, בראשותה של גב' סיגל אדר, עוסק כבר שנים בצורך לבנות דור של סטודנטים הפועל מתוך מודעות חברתית וערכי תרומה, כך שבעתיד יתגייסו לפעילויות מעין אלה מיוזמתם האישית.
המדור שואף להגדיל את מעגלי הסטודנטים התורמים מזמנם לאוכלוסיות בעלות צרכים מיוחדים בקהילה, על מנת לקרב את הקהילה לאוניברסיטה ואת האוניברסיטה לקהילה.

לא במקרה נושא הדגל בין חוגי האוניברסיטה הוא החוג לריפוי בעיסוק, בראשותה של ד"ר טל ירוס-חקק. זהו אחד ממקצועות הבריאות המבוסס על הקשר בין עיסוק, בריאות ואיכות חיים, שרואה בסביבה את אחד המעגלים החשובים אליהם המרפא בעיסוק מתייחס במסגרת עבודתו. הסביבה כוללת בין היתר את הסביבה החברתית התרבותית והמוסדית, תוך מתן מענה על הצרכים של אוכלוסיית אנשים עם צרכים מיוחדים, זאת לא רק ע"י מתן שירות ישיר לאדם עם המגבלה, אלא גם בפעילות במסגרת חברתית, מוסדית וחוקתית למען אוכלוסייה זו.

 

חזור למעלה

 

הקורס פותח אפשרויות להתנסויות של הסטודנט במגוון היבטים:


התנסות בחוויה של שינוי עמדות והשפעה ברמה חברתית; יישום ותרגול תיאוריית הקשר בין אדם, עיסוק וסביבה כמסייעים בשמירה על הבריאות; העצמת כוחו של הסטודנט תוך התנסות במפגש ראשוני עם אוכלוסיות שונות אתן יעבוד בעתיד; והתנסות במיומנויות של יחסים בין-אישיים עם המטופלים, עם הסטודנטים האחרים ועם אנשי הצוות במקום ההתנסות.

על סמך ניסיונה העשיר של עמותת "חברים" במתן תמיכה לנזקקים במסגרות רפואיות שונות, ומעצם היותה מרכז מידע לצרכים ייחודיים הדורשים מענה, מספקת "חברים" את התשתית לקליטת הסטודנטים ואת המימון של חלקי המשרות של הרכזות המקצועיות למשך כל שנת הלימודים.


המסגרות שמציעה עמותת "חברים" לביצוע הפעילות החברתית:

מרפאת מ.ג.ן בביה"ח וולפסון, ביה"ח השיקומי "רעות", ביה"ס הרצפלד, ביה"ח לוינשטיין, ביה"ח גהה ומועדון אקי"ם.


סטודנטית בשם יוליה מספרת: "למדתי מהי סובלנות, מה זה לתת זמן, הקצב השונה - הנפשי והפיזי ביני לבין הנער (מביה"ח גהה אתו נפגשה במהלך הקורס), עודדתי, חזקתי, האמנתי בו ולמדתי ממנו שזו לא בושה לבקש עזרה, לא מראה על חוסר אונים, אלא מחבר בינינו. כף לתת, לא ציפיתי לעוצמה בה קיבלתי בחזרה. למדתי ממנו מה זה איזון, איך מסתכלים בגובה העיניים. הכדור שבניתי (בעבודת הסיום) פירושו – צבעוניות וטיול ברחבי העולם (הפעילות המשותפת כמו שיחות תוך כדי הליכה ביחד בפארק) כאשר חבל דק מחבר בין כל הנקודות. למדתי להיות אתו וגם להסתכל על הדברים מהצד, זה מעניין ומאתגר".

 

תערוכת סיום מעגלים 2

 

אין ספק, שיוזמה ברוכה זו של העמותה לצד האוניברסיטה מציבה את הפעילות החברתית למען הקהילה במקום של כבוד לצד הלימודים האקדמיים עצמם וכחלק מהם. אין ספק, שיוזמה ברוכה זו של העמותה לצד האוניברסיטה מציבה את הפעילות החברתית למען הקהילה במקום של כבוד לצד הלימודים האקדמיים עצמם וכחלק מהם.

 

את פרוייקט "מעגלים" מתאמת גב' איריס טרי
מתנדבת מטעם עמותת חברים ועוזרת מינהלית בחוג לסיעוד באוניברסיטת ת"א.

  

מוסדות אקדמאים נוספים המעוניינים לקחת חלק בפעילות החברתית של המבורכת מוזמנים לפנות למשרדי "חברים"


סיכום השנה החמישית של הפרויקט