English עברית
גודל גופן: א א א

"הייתי על סף מוות, חברים לרפואה הצילו את חיי"

"הייתי על סף מוות, חברים לרפואה הצילו את חיי"

קישור למאמר

 

בשיתוף חברת טבע

 

חנן יצחק בן ה-74 התבשר לפני כשש שנים על התפרצות מחלת סרטן בלוטות התריס בגופו. יצחק, שככל אדם, קיבל את הבשורה בתדהמה, החל בטיפולים השגרתיים למחלה אבל לצערו אלה לא הועילו ומצבו הלך והידרדר במהירות. אמנם למחלה שלו היו תרופות מתאימות, אבל אלה עדיין לא נכנסו לסל הבריאות ועלותן הייתה מעבר ליכולתו הכלכלית.

 

מחזירים את החיוך לפנים
על המגרש הזה מנצחים את הדעות הקדומות

יצחק, שחיפש אחר סיוע בכל דרך, פנה בעצת רופאו לארגון "חברים לרפואה" ואלה הושיטו לו חבל הצלה. הוא מספר, כי "חברים לרפואה באו לעזרתי ובשנתיים וחצי האחרונות הם מממנים לי את הטיפול התרופתי, שעוצר את התקדמות המחלה". יצחק מסביר שמדובר בסכומים לא מבוטלים. "בשלב הראשון עלות התרופות עמדה על 30 אלף שקל, וכיום העלות החודשית שלה היא 10,000 שקל לחודש. התרופות האלה מצילות את חיי".

 


חיה לילך כהן בת ה-39 אובחנה במחלת סרטן הרחם לפני שלוש שנים, בהיותה סטודנטית לחינוך. שנה לאחר מכן, נאלצה לעבור כריתת רחם אך למרות זאת מצבה המשיך להחמיר. לאחר בדיקה גנטית חדשנית שאותה עברה, נמצאה לה תרופה בשם אפינטור. תרופה זו לא נמצאת בסל התרופות ועלותה 22 אלף שקל בחודש.

"לא יכולתי לממן את התרופה היקרה בעצמי", היא מספרת, "פניתי לרב פירר לעזרה. הוא היפנה אותי לארגון 'חברים לרפואה' וזה הציל את חיי. אחרי ארבעה חודשי טיפול מצבי הבריאותי השתפר מאוד. כיום, אחר שמונה חודשי טיפול תרופתי, אני ממש מרגישה איך אני הולכת וחוזרת לעצמי. הייתי על סף מוות ו'חברים לרפואה' פשוט הצילו את חיי. על כך אני מודה להם מדי יום".סיפורים מרגשים כמו אלה הם דבר שבשגרה עבור מתנדבי ארגון "חברים לרפואה", ששם לו למטרה להנגיש תרופות לאוכלוסייה נזקקת, ולחולים במחלות אונקולוגיות ומחלות קשות אחרות. מדי חודש, יותר מ-4,000 חולים מכל רחבי הארץ מקבלים מהארגון בחינם את התרופות שהם כל כך זקוקים להן. עלויות התרופות נעות בין עשרות בודדות של שקלים ועד תרופות נדירות שעולות מאות אלפי שקלים. בשנת 2106 העביר הארגון לחולים תרופות בהיקף כספי כולל של 55 מיליון שקל.

 

"ארגון חברים לרפואה פועל בשתי דרכים. דרך אחת היא קבלת תרופות מאנשים ברחבי הארץ וחלוקתן לאחר מיון בקרב חולים הנזקקים, ודרך שנייה היא באמצעות בית מרקחת שמקבל תרופות מחברות הפרמצבטיקה השונות", מספר ברוך ליברמן, מנכ"ל הארגון וממייסדיו.

אלי סרברניק, מנהל בית המרקחת והרוקח הראשי של "חברים לרפואה" (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
אלי סרברניק, מנהל בית המרקחת והרוקח הראשי של "חברים לרפואה"(צילום: אבי מועלם)

לדבריו, "מחלקת ניתוב התרופות אוספת תרופות 'יד שנייה' בתוקף, שנשארות אצל אנשים שכבר לא משתמשים בהן ומעוברות אל מחסני הארגון בבני ברק, מיותר מ-600 נקודות מסירה ברחבי הארץ. לאחר קבלת התרופות הן עוברות מיון על-ידי צוות הרוקחים שלנו, ומועברות לאנשים עם מחלות כרוניות, שאינם מסוגלים לממן את הטיפול".

 

איך נוצר הקשר של הארגון עם החולים?

 

"החולים מגיעים אלינו דרך מחלקות הרווחה ברשויות המקומיות ולאחר קבלת מכתב של עובדת סוציאלית, המעידה על מצבו הכלכלי של החולה. אנחנו עובדים מול 1,000 עובדות סוציאליות ברחבי הארץ".

 

במקביל לקבלת תרופות היד שנייה, פועל בארגון בית מרקחת שמקבל תרופות חדשות כתרומה מחברות התרופות הגדולות במשק. התרופות מיועדות לחולים במחלות כרוניות בהן סכרת, לחץ דם גבוה, כולסטרול גבוה ומחלות מטבוליות שונות, וכמו כן לחולים במחלות אונקולוגיות ומחלות קשות אחרות.

 

"70% מהתרופות החדשות לחולים הכרוניים מגיעות מחברת טבע", מציין ליברמן. "העזרה של טבע לחולים הכרוניים הנעזרים על-ידינו רבה מאוד. בשנת 2016 סייענו דרכם ל-891 חולים כרוניים עם כ-2,500 מרשמים".

 

על הקשר ההדוק עם חברת טבע מספר אלי סרברניק, מנהל בית המרקחת והרוקח הראשי של "חברים לרפואה": "הקשר התחיל לפני כתשע שנים בעקבות הזמנה שלנו ליו"ר טבע בזמנו, אלי הורביץ ז"ל, לבוא ולהתרשם מהפעילות של הארגון.

ברוך ליברמן, מנכ"ל הארגון וממייסדיו (צילום: אבי מועלם) (צילום: אבי מועלם)
ברוך ליברמן, מנכ"ל הארגון וממייסדיו(צילום: אבי מועלם)

במהלך הסיור, שבו השתתף גם חבר הכנסת יעקב ליצמן שכיהן אז כסגן שר הבריאות, הורביץ התרשם מאוד ואמר שטבע תהיה התורמת הראשית של תרופות חדשות לארגון. בנוסף, בהתחלה לא היה לנו בית מרקחת שעמד בכל תנאי הרגולציה, וגם בכך טבע עזרה לנו וקידמה יחד איתנו את הקמתו של בית המרקחת. כיום, טבע כבר מעבירה אלינו 85 סוגי תרופות שונות וסה"כ כ-42 אלף אריזות של תרופות בשנה".

 

לדברי ניר קרניאל, מנהל העסק הגנרי והתפעול המסחרי של טבע ישראל, "במהלך 116 שנות קיומה של החברה, אנחנו מספקים תרופות איכותיות למיליוני מטופלים בישראל, אבל למרבה הצער בארץ חיים גם רבבות מטופלים שידם אינה משגת, והם נאלצים לוותר על טיפול תרופתי חיוני – אף במקרים שעלותו מינימלית.

 

"כחברה הגנרית הגדולה בעולם, אשר חרטה על דגלה הנגשה של תרופות ופתרונות בריאות עבור כלל המטופלים במטרה להביא לשיפור בבריאותם, אנחנו גאים לשתף פעולה עם ארגון 'חברים לרפואה' ולתרום באמצעותו עשרות אלפי תרופות בכל שנה לנכים וחולים במצוקה, הזקוקים להן יותר מכל. בכך אנחנו גם מסייעים למטופלים, וגם תומכים ביצירת חברה בריאה יותר".

 

ארגון "חברים לרפואה" הוקם בשנת 2003 על-ידי ליברמן והרב יחיאל לנדמן ז"ל, אשר הפכו את ההתנדבות לדרך חיים. "שנינו התנדבנו בצעירותנו בעמותת 'קו לחיים' ואף עבדנו בה בהמשך הדרך", מספר ליברמן. "לאחר מספר שנים העמותה נקלעה לקשיים ונאלצנו לפרוש ממנה, תוך שאנחנו חושבים כל הזמן על דרכים יצירתיות להתנדבות.

 

"ערב אחד, יחיאל אמר לי בוא נעזור לחולים שנתקלים בבעיות בירוקרטיות, דווקא בשעתם הקשה. הרעיון מצא חן בעיניי וכך הקמנו את הארגון. בתחילת הדרך עזרנו למשפחות של ילדים עם תסמונות שונות, שנתקלו בבעיות בירוקרטיות שונות מול הממסד. במקביל עזרנו לאנשים שהיו צריכים לממן תרופה יקרה ומצילת חיים או לכאלה שהיו זקוקים לניתוח דחוף בחו"ל לאסוף תרומות כספיות".מה גרם לכם להיכנס לתחום חלוקת התרופות?

 

"באחד הימים נכנס אדם למשרדים שלנו וסיפר לנו שאשתו נפטרה ושיש ברשותו את התרופה שלה. הוא שאל אם אנחנו רוצים את התרופה על מנת להעביר לחולה אחר. יחיאל נזכר באותו רגע שיומיים לפני כן הוא קיבל טלפון מאדם שזקוק בדיוק לתרופה הזאת. עשינו את החיבור והעברנו את התרופה לאותו אדם ששמח מאוד. משם המשכנו הלאה".

 

ליברמן מספר, כי למחרת אותו היום נחשף הסיפור הזה ב"ידיעות אחרונות" והמוני אנשים התקשרו למשרדי "חברים לרפואה" ואמרו שיש להם תרופות בתוקף ללא שימוש. "כשבדקנו את הצורך בכך גילינו שיש הרבה אנשים בישראל, רובם מבוגרים, שלא מצליחים לממן את התרופות למחלות הכרוניות שלהם, על אף שמדובר בהוצאה ממוצעת של 300 שקל בלבד. משם העניין התקדם במהירות, התחלנו לאסוף את התרופות ולהעביר לאנשים שהיו זקוקים להן. היום, החזון שלפיו אנחנו פועלים הוא שלא יהיה חולה אחד בישראל שלא יוכל לקבל את התרופה שלה הוא נזקק".

מימין - ברוך ליברמן ואלי סרברניק ( 

 

מאמרים קשורים