English עברית
גודל גופן: א א א

ברוך ליברמן, מנכ"ל וממייסדי ארגון חברים לרפואה

הכח שלנו טמון באנשים שלנו שנותנים את עצמם בלב ובנפש, הזמן קצר והמלאכה מרובה. מדובר בחיי אדם.
הארגון מתנהל בסטנדרטים מקצועיים. הפונים הנזקקים לעזרתנו, זוכים לשירות חם ומקיף כאילו היו לקוחות חברה ואף מעבר לכך. אני מאמין שתפקידנו לתת לאדם העומד מולנו את התחושה שיותר ממה שהוא רוצה לקבל אנו רוצים לתת".

מהי המהות של הארגון

"חברים לרפואה" הינו ארגון התנדבותי הפועל ללא כוונת רווח שנועד לפתור בעיה קשה הכרוכה בדיני נפשות: הפעלת קרנות הצלה לחולים, טיפול במשפחות בעלי צרכים מיוחדים ועיסוק מרכזי במענה להיעדר היכולת של חולים שאין ידם משגת לרכוש תרופות או לממן טיפול דחוף והם מוותרים על בריאותם ועל חייהם, כי פשוט אין להם כסף כדי להמשיך ולחיות.

הארגון שלנו דואג שידעו שיש כתובת להשגת התרופות ולמימון הטיפולים.

איך עושים זאת?

כשהקמנו את הארגון לא שיערנו את היקף הביקוש ועד כמה המצוקה אמיתית. הופתענו יותר כשגילינו שהפתרון מונח במאות אלפי מגירות, בבתי ישראל. תרופות בשווי 150 מליון ₪ נזרקות מדי שנה באין מי שישתמש בהן. לו היינו משיגים את כל התרופות האלה – שעדיין לא פג תקפן – ומעבירים אותן לחולים נזקקים, היינו מצילים אלפי חולים. בפועל, הצלחנו להגיע אל תרופות בשווי כ-60 מליון ₪ ב-5 שנים (מתוך 750 מליון ₪ עלות התרופות שפשוט נזרקו לפח בשנים אלו).

איך אתם מנתבים את התרופות?

זה תהליך מורכב שדורש שילוב בין עבודה מקצועית של מומחים, לצד נכונות של מתנדבים רבים להפעיל נקודות איסוף אזוריות. לכל תרופה שמדווחים לנו עליה, מגיע שליח לאסוף אותה, להעביר למיון, לבידוק פרמקולוגי ע"י רוקחת מוסמכת, הכנסה למאגר ממוחשב ומשלוח בתנאים המתאימים לתרופה, אל החולה שהמרשם הרפואי מעיד שהוא זקוק לתרופה זו.
אנו זוכים לשיתוף פעולה מדהים מצד חברות התרופות הגדולות בעולם ובישראל, ומתוכנן שיתוף פעולה נרחב עם עוד חברות תרופות ופראמצבטיות.

מה היקף הפעילות

מדי חודש יוצאים מהמוקד כ-3,000 משלוחי תרופות, שזה אומר ש-3,000 משפחות בישראל מקבלות את התרופות שאין ידם משגת לרוכשן, ואינם מחוייבים בתשלום, בשנה האחרונה גדלה כמות המבקשים ב- 50%.

המשבר הכלכלי גרם לעוד ועוד משפחות שלא תוכלנה לעמוד בנטל עלות התרופות והתרחב הפער בין היקף הביקוש, והכרסום המתמשך בהיקף התרומות הכספיות לארגון.

כיצד משיגים את כח האדם הדרוש להיקף פעילות זאת?

מתנדבים! לרשותנו רוקחים בהתנדבות, אחיות, מתנדבי השירות האזרחי, ו אלפי מתנדבים שהם הכח המניע והמפעיל של הפעילויות בארגון. המתנדבים שלנו מייצגים חתך של האוכלוסייה בישראל: כל הגילאים, כל החוגים ומכל הארץ.

אם כבר הזכרנו את המתנדבים, חשוב לי לציין את מרכז הפעילות שלנו המסייע באופן קבוע ליותר מ-600 ילדים מוגבלים. המתנדבים במרכז הם בעיקר בני נוער, המלווים את הילדים במגוון עיסוקים ובילויים.
יש לנו תוכניות משותפות עם האקדמיה; תוכנית "מעגלים" עם אונ' תל-אביב ו"קשר" עם האונ' העברית והמכללות, בהן סטודנטים זכאים לנקודות גמול אקדמיות בתמורה לשעות התנדבות בקהילה. כשאני רואה את הנוער שמתנדב, באחריות ואכפתיות, ברור לי שגדל כאן דור איכותי שעשוי ללמד על עתיד טוב יותר.

ברוך ליברמן ויחיאל לנדמן ז

מסר לצוות הארגון

זו באמת ההזדמנות להוקיר ולהודות לצוות המופלא אלו שעונים באדיבות אין קץ, שמקשיבים למצוקות, שנושאים ומרגישים את הסבל של השני, ושתומכים בהם. ולוקחים את הכל ללב.
כי הכח שלנו טמון באנשים שלנו שנותנים את עצמם בלב ונפש, הרבה מעבר למצופה מעובדים רגילים, בכל שעה, ומקום. והזמן קצר והמלאכה מרובה. מדובר בחיי אדם. הצוותים שואבים סיפוק רב מהעשיה לכל שלביה, אם זו העברה של תרופה נדירה לחולה שנואש מלהשיגה, אם זה חולה שהושלם גיוס הכספים הדרוש בקרן להצלתו ואפילו אם אני מקריא נוסח של מכתב תודה. כל פרט יכול להשפיע ולשנות את התמונה כולה.

בשורת הראויים להערכה, חשוב לי לציין את המקצוענים העושים בהתנדבות, לשם שמיים, מאחורי הקלעים: רבנים, אנשי תקשורת, עורכי דין, חברות ומשווקי תרופות, צוותי סיעוד ועוד רבים שאינם רוצים בפרסום. בעזרת ה' נעשה עוד ועוד.

 

מאמרים קשורים